Nietypowe osiedla mieszkaniowe

Temat osiedli mieszkaniowych nie musi się konieczniej sprowadzać do prozaicznych terenów znanych w Polsce, rozważań nad dzielnicą, ceną mieszkań, czy ochroną. Warto chociaż poczytać na temat niesamowitych osiedli mieszkaniowych, które można poznać zwiedzając świat. Być może niektóre z tych rozwiązań zainspirują także polskich architektów, a już z pewnością zachęcą niektórych turystów do odwiedzenia tamtych stron i do sprawdzenia, w jak niezwykłych miejscach mogą mieszkać i funkcjonować ludzie. Na przykład La Rinconada, osiedle położone w Peru, jest słynne przez wysokość na jakiej jest położone – to aż 5100 m.n.

p.m.! Mieszka na nim około 30000 ludzi, zatrudnionych głównie w kopalniach złota. Niezwykle piękne widoki nie zrekompensują jednak trudów dnia codziennego, z którymi muszą zmagać się tamtejsi mieszkańcy. Inne ciekawe rozwiązania, jakie można spotkać na świecie to na przykład osiedla z domami w kształcie zaczerpniętym od formy jajka, wyglądające kolorowo i efektowne, architekci zapewniają bowiem, że taka forma jest najbardziej energooszczędna.

Pod Paryżem powstało natomiast osiedle „kapusta”, gdzie bloki – jak sama nazwa wskazuje – mają kształt wielkich główek kapusty, stanowiąc ciekawostkę architektoniczną znaną na cały świat. Natomiast bardzo imponujący projekt to dzieło francuskiego biura projektowego, które zakłada powstanie osiedla zainspirowanego rzymskimi akweduktami. Osiedle takie oparte byłoby na architekturze, w którego filarach znajdowałyby się bloki mieszkalne.Natomiast na jego szczycie, na połączeniu bloków, znajdowałaby się autostrada. Projekt naprawdę sprawia ogromne wrażenie.