Jak finansować zakup pojazdów dla firm?

Niemalże każda firma potrzebuje własnego samochodu firmowego, który w rzeczywistości staje się niezbędnym narzędziem pracy. Samochody są także potencjałem, dzięki któremu buduje się wizerunek firmy wśród partnerów, ale i klientów. Zalet posiadania floty firmy jest wiele, dlatego warto zastanowić się nad krokami, które trzeba zrealizować, aby ją posiadać.

Z pewnością najważniejszym aspektem okaże się finansowanie takich pojazdów, a w tym sposoby, zalety, wady i możliwości. Dziś istnieją trzy główne kategorie finansowania zakupu pojazdu dla firm: za gotówkę, kredyt samochodowy i leasing. W tym artykule spróbujemy scharakteryzować poszczególne rodzaje finansowania i zwrócić uwagę na ich zalety, a być może wady:

  • Pierwszą kategorią jest zakup pojazdu lub całej floty za gotówkę.

    Co prawda jest to spory wydatek, choć ma charakter jednorazowy. Dobrze jest wiedzieć, że samochód, którego wartość przekracza 10.000 tysięcy złotych wymaga amortyzacji liniowej bądź indywidualnej.

    Zaletą zakupu za gotówkę jest możliwość zakwalifikowania takiego wydatku jako koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo, można także liczyć na odliczenie podatku VAT oraz kosztów eksploatacyjnych, w tym paliwa lub cyklicznych przeglądów. Odliczenie takiego podatku jest możliwe tylko wtedy, gdy samochód jest użytkowany jedynie w zakresie przedsiębiorstwa;

  • Drugą kategorią finansowania pojazdów dla firm jest kredyt samochodowy.

    Jak sama nazwa wskazuje, kredyt ten obejmuje jedynie możliwość zakupu pojazdu i nie jest przeznaczony na żadne inne cele. Inną możliwością jest także zdecydowanie się na zwykły kredyt, który może być przeznaczony na samochód, choć nie musi. W tym drugim wypadku nie występują jednak szczególne zabezpieczenia, obejmujące chociażby zastaw rejestrowy;

  • Trzecią kategorią finansowania samochodów firmowych jest popularny leasing.

    Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na tą formę finansowania, ze względu na szereg korzyści. Mogą zdecydować się na leasing operacyjny, który gwarantuje pozostanie samochodu w majątku osoby finansującej jego zakup lub leasing finansowy w którym samochód pozostaje w majątku przedsiębiorcy.

Posiadanie floty firmowej jest dziś podstawą w tych przedsiębiorstwach, w których samochód jest podstawowym narzędziem pracy.

Bez względu na rodzaj finansowania, na jaki zdecyduje się firma, warto pamiętać o tym, aby dobrać samochody uważnie i względem potrzeb.