Efez – miasto wielu kultur

Efez to jedno ze starożytnych dwunastu miast jońskich w Azji Mniejszej. Choć najbardziej związane jest ono z wierzeniami starożytnymi – jak chociażby kultem Wielkiej Matki, o którym wspomina nawet Stary Testament – znajdziemy tam również wyraźne ślady pierwszych chrześcijan. Efez był bowiem miejscem, w którym zgodnie z legendą osiedlił się św.

Jan Ewangelista wraz z Maryją. Jednym z najbardziej znanych punktów miasta związanych z wczesnym chrześcijaństwem jest Świątynia Siedmiu Śpiących – dziś raczej atrakcja turystyczna, ale dawniej miejsce licznych pielgrzymek. Jak głosi legenda podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dencjusza, siedmiu młodzieńców nie chcąc złożyć hołdu bogom rzymskim, schowało się w jaskini.

Rzymianie znaleźli jednak ich kryjówkę i zamurowali wejście, myśląc, że pochowali chłopców żywcem. W rzeczywistości jednak zapadli oni w trwający 200 lat sen – kiedy się obudzili w Efezie nie prześladowano już chrześcijan. Ówcześnie żyjący uznali to za cud, a Jaskinia Siedmiu Śpiących stała się dla nich niemal miejscem świętym.

www.chirurgiaonkologiczna.org.pl