Jak było w socjalizmie?
Zupełnie inna rzeczywistość z punktu widzenia konsumenta to rzeczywistość krajów socjalistycznych, a więc tych, w których zamiast wolnej gospodarki mamy centralne planowanie. Na świecie jest dziś zaledwie kilka państw, w których ten model gospodarczy się ostał.
Najbardziej jaskrawym przykładem jest Korea Północna, będąca przy tym jednym z najbardziej odizolowanych od świata krajów. Ograniczana jest tam nie tylko wolność gospodarcza, ale również swobody obywatelskie, religijne i kulturalne.
Dokładnie tak jak kiedyś w Europie Środkowej. W demoludach, do których zaliczała się także PRL, działały sklepy i istnieli konsumenci.
Były też pieniądze, za które można było nabywać towary. Jednakże ich ilość na rynku nie zależała od gry popytu i podaży, ale od woli urzędników.
System ten był niewydolny i skutkował regularnymi brakami w zatowarowaniu sklepów, które były tym częstsze, w im większym kryzysie pogrążała się księżycowa gospodarka planistyczna. Wybór dostępnych produktów był przy tym bardzo wąski, a ich jakość nierzadko pozostawiała sporo do życzenia.
Polecane artykuły
Domy kanadyjskie
Do niedawna, kiedy decydowałeś się na budowę lub kupno domu, całkowicie jasne było, zostanie on wybudowany w tradycyjnej technologii. Jednak świat idzie do przodu, a my coraz chętniej przekładamy zagraniczne rozwiązania na polskie realia. Właśnie dlatego popularność na rynku nieruchomości zyskują do
Łatwy start w branży e-commerce
Jeśli chcielibyśmy zacząć działać w branży e-commerce, to powinniśmy przynajmniej zapoznać się ze specyficzną formą franchisingu, która z powodzeniem w niej funkcjonuje. Tego typu współpraca biznesowa jest atrakcyjna dla osób, które nie chcą bądź nie mogą na starcie ponosić zbyt wysokich kosztów. K