Co to jest choroba psychiczna?

Wszyscy z nas przynajmniej raz w życiu słyszeli o chorobie psychicznej. Często wspominamy o tym, że ktoś „oszalał” lub ma „nierówno pod sufitem”, traktując chorobę psychiczną jako coś zabawnego i godnego napiętnowania.

Czy wiemy jednak, co w rzeczywistości kryje się pod tym terminem? Zmaganie się z chorobą psychiczną oznacza stan, w którym zaburzone zostaje realne postrzeganie rzeczywistości. Zdarza się więc, że osoba, która cierpi na tego typu schorzenie ma omamy i urojenia.

Niejednokrotnie objawem choroby psychicznej jest również zaburzony tok myślenia. Świat często jest przez chorego odbierany w błędny, fałszywy sposób, a poszczególne wydarzenia przeżywane nieadekwatnie do ich rangi.

Takie postrzeganie świata może prowadzić do podejmowania zachowań czy działań, które dla otoczenia będą dziwaczne i niczym nieuzasadnione. Osoba cierpiąca na chorobę psychiczną często nieświadomie ucieka od realnego otoczenia, porzucając je na rzecz własnego, wymyślonego świata.

Wiąże się to z ogromnym cierpieniem, zaburzeniem życia oraz relacji z otoczeniem. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest podjęcie specjalistycznego leczenia.