Deklaracje zgodności UE
Unia Europejska składa się z wielu różnych państw członkowskich. W każdym z nich znajdują się producenci różnego rodzaju wyrobów. Niestety każde państwo ma swoje normy jeśli chodzi o bezpieczeństwo tego typu wyrobów, a to oznacza, że nie wszystkie są w stanie zaoferować nam to samo. Dlatego właśnie Unia Europejska ustanowiła dyrektywy, które mówią o normach jakie muszą być spełnione przez konkretne produkty, tak aby była pewność, że z każdego państwa otrzymamy takie same produkty jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo i ochronę środowiska. szkolenia znakowanie ce
dobrze przeprowadzone dostarczy nam odpowiedniej wiedzy w tej branży
Wystawia ją producent
Jeśli jakiś producent chce, aby jego produkty były sprzedawane na rynkach członków Unii Europejskiej, to musi udowodnić, że spełniają one ustalone normy.
Właśnie w tym celu producent albo upoważniony przez niego przedstawiciel musi wypełnić deklarację zgodności UE. To właśnie ten dokument potwierdza zgodność z przepisami dotyczącymi Nowego Przejścia. Oczywiście trzeba wiedzieć, że te dyrektywy dotyczą konkretnych spraw, dlatego też deklaracje są wypełniane dla konkretnych produktów. Jednak tylko wtedy będziemy mieli szansę zdobycia zagranicznych rynków, w krajach które należą do Unii Europejskiej.
Czego one dotyczą?
Warto sobie zdawać sprawę z tego, czego mogą dotyczyć takie dyrektywy, tak abyśmy wiedzieli na co musimy zwrócić uwagę i jakie normy musi wypełniać nasz produkt.
Możemy mieć dyrektywę: niskonapięciową, kompatybilności elektromagnetycznej, radiowej. Co więcej musimy mieć świadomość, że istnieje takie coś jak dyrektywa łodzi i jachtów rekreacyjnych czy urządzeń pomiarowych, a nawet fajerwerków. Im dokładniej zapoznamy się z tymi wszystkimi normami i wymogami, tym większa będzie szansa, że wypełnimy wszystkie niezbędne deklaracje zgodności UE. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czy nasze produkty spełniają te wymogi i czy możemy się postarać o oznaczenie CE, które pozwoli nam wejść na rynki Unii Europejskiej.
Sprawdźmy jaką ma mieć treść
Trzeba wiedzieć, że każda dyrektywa może mieć inne wytyczne co do treści takiej deklaracji zgodności UE.
Zazwyczaj wpisuje się tytuł, czyli Deklaracja Zgodności UE, następnie datę wydania, numer produktu, nazwę i adres producenta, odniesienie do przepisów szczegółowych i zasadniczych, jak również wszystkie dodatkowe informacje. Jednak warto na to poświęcić czas, bo możemy wiele zyskać. Ale najpierw upewnijmy się, że wiemy jak prawidłowo wypisać taką deklarację, bo w przeciwnym razie będziemy musieli zapłacić karę. Powinniśmy sprawdzić w jaki sposób wypełnić taką deklarację i co ona powinna zawierać według dyrektywy, która dotyczy naszego produktu. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko jest dobrze napisane, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić kary, ani nie będzie nam groziło wycofanie naszego produktu z rynku.